ميمه اي ها

غربت عوالم خودش را دارد. از دلتنگي معمولي شروع مي شود تا هجوم خاطراتي كه سراسر دل را پر مي كند. اكنون به اين درد گرفتاريم. هر ازچندگاهي به خود سرمي زنيم و از موضع عافيت، افكاري رنگارنگ را از خود بر جا مي گذاريم. شروع کردم این نوشتار را در پرشين بلاگ در تابستان سال 83 و ادامه آن در همین جا.
علی وطن خواه
گرامي باد ياد شهیدان احمد و محمودنیکونام، مصطفی و هوشنگ شبان، اصغر، محمود، رضا،حمید، علیرضا ایراندوست، بیکی حسن، بیکیان،محمدرضازمانی،خادم ،اصغریان ،رامین شهیدی، جعفری،خوبان، حسین،مهدی و محمدرضا اسماعیلی، کاشي پز، بیژن ظهرابی، معینیان، پهلوان،مسافری، متقی، توکل، اسد،رمضانزاده، ابرام، شهیدان هاشمی و هاشمیان،سراجی، محمودی ، واحدی ، نادیان، دستبرد، بیگلری و زاهدی

شب یَلدا یا شب چِله آخرین شب آذرماه، نخستین شب زمستان و درازترین شب سال است. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام آن را مبارک می دارند و این شب را جشن می‎گیرند.

ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‎شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی بر پا می‌کردند.

اکنون پس از ارائه نظریه کاربری تقویمی چهارتاقی نیاسر در نزدیکی شهر کاشان و امکان دیدار عملی طلوع خورشید انقلاب زمستانی، عده‌ای این شب را در انتظار تماشای خورشید در کنار چارتاقی برگزار می‌کنند

 گرد آمدیم:

شبچره ای بود و آتشی،

گفت و شنود و قصه و نقلی ز سیر و گشت ...

وقتی که برشکفت گل هندوانه، سرخ

در اوج سرگذشت

یلدا، شب بلند، شب بی ستارگی

لختی به تن طپید و به هم رفت و درشکست

با خانه می شدیم که گرد سپیده دم

بر بام می نشست

                                            سیاوش کسرایی

یلدا برگرفته از واژه ای سریانی است و مفهوم آن « میلاد» است. ایرانیان باستان این شب را شب تولد الهه مهر « میترا» می پنداشتند، و به همین دلیل این شب را جشن می گرفتند و گرد آتش جمع می شدند و شادمانه رقص و پایکوبی می کردند.آن گاه خوانی الوان می گستردند و « میزد» نثار می کردند.
«میزد» نذری یا ولیمه ای بود غیر نوشیدنی، مانند گوشت و نان و شیرینی و حلوا، و در آیین های ایران باستان برای هر مراسم جشن و سرور آیینی، خوانی می گستردند که بر آن افزون بر آلات و ادوات نیایش، مانند آتشدان، عطردان، بخوردان، برسم و غیره، برآورده ها و فرآورده های خوردنی فصل و خوراک های گوناگون، از جمله خوراک مقدس و آیینی ویژه ای که آن را « میزد» می نامیدند، بر سفره جشن می نهادند.
و بازمانده این رسوم هنوز پابرجاست و به ویژه به وسیله خانواده های زرتشتی در ایران و هندوستان و سایر کشورهای جهان، تمام و کمال اجرا می گردد.
باوری بر این مبنا نیز بین مردم رایج بود که در شب یلدا، قارون ( ثروتمند افسانه ای) ، در جامه کهنه هیزم شکنان به در خانه ها می آید و به مردم هیزم می دهد، و این هیزم ها در صبح روز بعد از شب یلدا، به شمش زر تبدیل می شود، بنابراین، باورمندان به این باور، شب یلدا را تا صبح به انتظار از راه رسیدن هیزم شکن زربخش و هدیه هیزمین خود بیدار می ماندند و مراسم جشن و سرور و شادمانی بر پا می کردند .

ادامه مطلب

+  نوشته شده در  ۸۶/۰۹/۲۹ساعت   توسط علی وطن خواه   | 
اکنون در هر روز حدود 120 هزار وبلاگ به شمار وبلاگها اضافه می شوند و در هر ثانیه 17 مطلب جدید بر روی وبلاگها "پست" می شود که به این ترتیب شمار مطالب اضافه شده در فضای وبلاگها در هر روز به بیش از 1.5 میلیون مطلب بالغ می شود.
بی بی سی:از اولین باری که کلمه "وبلاگ" برای توصیف یک نشریه اینترنتی استفاده شد، 10 سال گذشت.
این کلمه اولین بار توسط یورن بارگر در 17 دسامبر سال 1997 استفاده شد که قصد داشت آنچه را که در سایت اینترنتی خود (Robot Wisdom) منتشر می کرد، توصیف کند.
این کلمه از ترکیب و مخفف سازی نام فرایند ثبت (Logging) سایت های جالب در وب (Web) ایجاد شد؛ کاری که آقای بارگر در سایت خود بطور روزمره انجام می داد.
ده سال پس از آن، شرکت تکنوراتی، که حوزه فعالیتش به فراهم کردن امکان جستجو در میان وبلاگها مربوط می شود، اعلام کرده است که شمار وبلاگ ها به 70 میلیون رسیده است.

رشد سریع

هر چند پیش از ابداع و مصطلح شدن این واژه، بسیاری نشریات اینترنتی داشتند و آنرا به روز می رساندند، اما سال 1997 نقطه ای بود که وبلاگ داشتن و وبلاگ نویسی به یکی از مشغولیت های خاص در فضای وب بدل شد.
تا مدتها پس از آنکه آقای برگر استفاده از کلمه "وبلاگ" را آغاز کرد شمار کسانی که مشمول تعریف "وبلاگ نویس" می شدند کم بود.
یافتن ارقام رسمی در این باره کاری بسیار دشوار است اما برخی تخمین می زنند که در اواخر سال 1998 شمار تعداد وبلاگها به بیش از 23 سایت بالغ نمی شد.
وبلاگ نویسی به محبوبیت سایتهایی مثل MySpace و FaceBook منجر شد
اما در سال 1999 و با ایجاد ابزارهایی که ساخت و نگهداری وبلاگها را ساده کردند، شمار اینگونه وب سایت ها به شدت افزایش یافت و در همین سال، عبارت "بلاگ" تا اندازه ای بعنوان جایگزین کوتاه تر "وبلاگ" مصطلح شد.
وبلاگها عمدتا با هدف یافتن سایتهای جالب در فضای دائما رو به گسترش وب فعالیت خود را ادامه می دادند.
اما در آن زمان هم مانند حال حاضر، وبلاگهایی بودند که تنها به یک موضوع خاص می پرداختند و علاوه بر لینک، اطلاعات به روز درباره تحولات یا اخبار تازه در مورد آن موضوع را منتشر می کردند. 

اکنون در هر روز حدود 120 هزار وبلاگ به شمار وبلاگها اضافه می شوند و در هر ثانیه 17 مطلب جدید بر روی وبلاگها "پست" می شود که به این ترتیب شمار مطالب اضافه شده در فضای وبلاگها در هر روز به بیش از 1.5 میلیون مطلب بالغ می شود.
وبلاگهای به زبان فارسی هم از پر شمار ترین وبلاگها در فضای وب به شمار می روند که پیدایش اولین آنها به پاییز سال 1380 باز می گردد.
+  نوشته شده در  ۸۶/۰۹/۲۷ساعت   توسط علی وطن خواه   | 
چند وقتی است یکی از دوستان قدیمی ام در بستر بیماری است .دوستی من و او به دوران دبیرستان باز می گردد. رفاقتی که با دانشگاه رفتن و حتی چندسال زندگی درتهران ادامه یافت. اکنون او نیازمند دعای ماست. دوستانی هم که کاری می توانند صورت دهند، برای من خصوصی در همین وبلاگ پیام بگذارند. 

التماس دعا.

 

+  نوشته شده در  ۸۶/۰۹/۲۶ساعت   توسط علی وطن خواه   | 
درچند روز گذشته پیام های متفاوتی از یک روان پریش دریافت کردم. خودم هم علیرغم بیهودگی این کار، درگیر مساله شدم  و طرف را به دلایل فنی !! تحریک کردم که نتایج فوق العاده ای داشت . ما وقع کار به اینجا رسید که این فرد تهدید کرد وبلاگ را هک می کند. می خواستم به این آقا بگویم به زودی همدیگر راخواهیم دید......

+  نوشته شده در  ۸۶/۰۹/۲۳ساعت   توسط علی وطن خواه   | 
منبع تصاوير :روستاي سه

سه کلهرود

دورنماي زيارتگاه هاي سه - SOH

طبيعت سه

در روستاي سه کلهرود اخيرا کشت محصول درآمدزاي زعفران رونق زيادي يافته است . البته درميمه هم کم و بيش و به ويژه در روستاي ازان به وفور زمين هاي کشاورزي به اين محصول گران بها اختصاص يافته است. از شوراي کشاورزي ميمه انتظار مي رود با تدوين سياست هاي بلندمدت ، کشت اين محصول پردرآمد و متناسب با آب و هواي منطقه را به طور جدي مورد توجه قرار دهد.

نکته اينکه اکثر محصولاتي که درميمه کشت مي شود به گفته خود کشاورزان  از لحاظ بازدهي محصول در سطح نازلي است و در روند کاشت، داشت و برداشت تنها کشاورز متحمل رنج مضاعف مي شود.

 مطلبي درباره کشت زعفران

+  نوشته شده در  ۸۶/۰۹/۲۱ساعت   توسط علی وطن خواه   | 
سلام بر همه خوانندگان وبلاگ

دوستان عزیز خدمت شما عرض کنم که روان پریشی فردی که درچند روز اخیر به زعم خود برای وبلاگ  مشکل ساز شده بود،  اصلابرایم مهم نبود. دوستان گرانقدر درهمان ابتداي اين بازي !! با راهنمایی های خود مرا از پیگیری منصرف کردند . البته خودم هم بعدا به این نتیجه رسیدم که چه لزومي دارد وقت گران بهاي خود را صرف چنين فردي کنم.  پس بهتر است که روال عادی کار ادامه یابد...

از تمام دوستاني هم که به من خسته نباشيد گفتند و مي گويند در همين جا تشکرمي کنم  و به اين دوستان تاکيد مي کنم " دوُستي وُ رِفاقَتِتوُن مُرا يَه چي بي يَه " و اما گزارش تصویری ( تصاویر از خودم و آقای محمدسعید معینیان )

تصاوير خودم

مسجد امام حسن (ع)

يک روز زمستاني - محله سرهلو -دوربين VGA

يکي از کوچه هاي قديمي ميمه - محله حاج خالقي و کدخدا صابري

چاه ملي

غروب در چاه ملي

گل سنجد

فصل گل سنجد.....البته مي گويند!!!!... فصل عاشقي

 

درامتداد شب

 

تصاوير ذيل از آقاي محمدسعيد معينيان

عکاس: آقاي محمدسعيدمعينيان

 

 نيمه شعبان در ميمه

 

 

ادامه تصاوير را درآلبوم ميمه اي ها ببينيد اينجا

 

+  نوشته شده در  ۸۶/۰۹/۱۹ساعت   توسط علی وطن خواه   | 
دیشب سریال دکتر قریب پخش شد. دیدن نام سعید قرقانی به عنوان مدیر صحنه سریال، افتخار آمیز بود. سعید متولد میمه است و درمیمه هم سکونت دارد .وی تجارب ارزشمندی در سریال روزی روزگاری و تفنگ سرپر امرالله احمد جو کسب کرد و این احمدجو بود که سعید را با دنیای هنر و سینما آشنا کرد و انصاف سعید نیز با پشتکار توانست به مقصود خود برسد. هرجا هست موفق باشد.

همچنین چندین سکانس این سریال در میمه فیلمبرداری شده است و اینهم برگی دیگر است بر افتخارات منطقه میمه که باید حقیقتا مردم از احمدجو  سپاسگزار باشند.

«روزگار قريب» از جمله توليدات فاخر سيماست كه براي پخش در 36 قسمت 50 دقيقه‌اي توليد شده است. عياري در اين مجموعه به روايت زندگي دكتر قريب بنيانگذار طب نوين كودكان مي‌پردازد. در اين ميان حوادث سال‌هاي 1295 تا 1354 نيز مورد بررسي قرار گرفته است.
تصويربرداري اين سريال در آخرين روزهاي سال 81 در منطقه پيشواي ورامين آغاز شد كه علاوه بر آن در قزوين، ميمه،‌اصفهان، فيروزكوه و تنكابن نيز ضبط تصاوير اين مجموعه ادامه يافت و در نهايت به تهران ختم شد. تصويربرداري «روزگار قريب» پس از پنج سال و پنج ماه و 12 روز در مجموعه سعدآباد تهران اوايل پاييز امسال پايان يافت و بازيگراني چون مهدي هاشمي و ناصر هاشمي نقش كهنسالي و ميانسالي دكتر قريب را بازي كرده‌اند. اين دو بازيگر در كنار دو بازيگر نقش خردسالي و نوجواني دكتر قريب يعني پرهام كرمي و كاوه آهنگر كيوان مقدم زندگي اولين پزشك كودكان ايران را از پنج سالگي تا لحظه مرگ به تصوير كشيده‌اند.
گزارش پشت صحنه سریال

نکته دیگر اینکه دوستانی که هر روز مزاحمشان هستم لطف کنند مطلب ُتصویر و...هم بفرستند.البته دوست عزیز محمدسعید معینیان تصاویری را فرستاده اند که دراسرع وقت در وب استفاده می شود.

+  نوشته شده در  ۸۶/۰۹/۱۳ساعت   توسط علی وطن خواه   | 

البسه رنگین باستانی منطقه میمه را دیگر فقط باید اختصاصی فقط در ابیانه دید. آنهم فقط به خاطر تلاش میراث فرهنگی برای جذب توریست!!!

 

ابنیه تاریخی میمه - این منازل قدیمی در میمه روبه تخریب است. شاید اگر مسئولی دلسوز با یک کاهگل سرخ رنگ  (مانند ابیانه) دستی به سر و روی آنها بکشد ، میمه هم برای خود ابیانه و ماسوله ای شود!!! 

شهرک سینمایی میمه محل فیلمبرداری سریال تلویزیونی تفنگ سرپر امرالله احمدجو -  به علت بی تدبیری برخی مسئولان به این حال و روز افتاد. تخریب شد آنهم کامل کامل .افسوس .....

 

ای کاش بضاعتی بود و منازلی اینچنینی بزک می شد!!!

تخریب دامن کوه کرچ راهم گرفت .  دلم می سوزه که پول معدن برای میمه ای ها هم نیست!!! رگه سفید رنگ شدت بالای  تخریب را نشان می دهد.

 طبیعت بکر چاه ملی .خدا کند ویلاسازی از نوع میمه ای!! به اینجا دیگر رسوخ نکند!

 

+  نوشته شده در  ۸۶/۰۹/۱۲ساعت   توسط علی وطن خواه   | 
 

 

اول اين لينک را بخوانيد :  چگونه مقبره صدرالاسلام در یک اداره دولتی میمه تخریب شد؟؟

حالا شروع ماجرا :

اول که وارد مقبره صدرالاسلام (رضي الله عنه )در اداره بهزيستي ميمه شدم فکر کردم اشتباه آمده ام !! اما نه ، شنيده ها واقعيت داشت !!!!

سرايدار جديد با نهايت خوشرويي اجازه داد فاتحه بخوانم . فرش و زيلو .. را کنار زد و فاجعه را ديدم !!

 

اين  راه آب آشپزخانه درست درکنار سنگ مرمرين منحصر به فرد قبر صدرالاسلام قرار دارد .درست کنارش .کمي تفاله چاي هم ريخته بود!!

واقعا متاثر شدم ...

نمايي از دور .....

نوشته هاي سنگ قبر به خاطر سيمان کاري سرايدار قبلي که مدير قابلش .../ه.... دستور تبديل مقبره به اشپزخانه را صادر کرده بود، از بين رفته است .سنگ به دويست سال قبر تعلق دارد.

سنگ مرمرين درکنار راه آب و تفاله هاي چاي    

در همين رابطه بخوانيد :

گفتار من

چهره هاي ماندگار ميمه - قسمت اول صدرالاسلام

تخريب مقبره صدرالاسلام چگونه صورت گرفت ؟؟؟

+  نوشته شده در  ۸۶/۰۹/۰۶ساعت   توسط علی وطن خواه   |